Den matek 14.5.2023

Den matek se slaví každý rok na druhou neděli v květnu v mnoha zemích světa, avšak v některých zemích připadá tento svátek na jiný termín. Tento svátek se slaví k uctění mateřské lásky, obětavosti a důležité role, kterou matky hrají v životech svých dětí.

První slavnostní den matek se konal v roce 1908 v Graftonu v Západní Virginii, kde se konala mše a matky dostávaly květiny. Na počátku 20. století začala Anna Jarvisová bojovat za národní uznání Dne matek v USA, které bylo nakonec schváleno v roce 1914. V mnoha zemích se Dny matek slaví podobně, s důrazem na dary a květiny pro matky.

Děti a rodiny často připravují speciální snídani, oběd nebo večeři pro své matky, aby je oslavily a ukázaly jim svou lásku a vděčnost. Zvykem je také dávat našim maminkám dárky. Každá z žen ocení dárek jiný, některou potěší praktický dárek do domácnosti, jako např. krásný set do kuchyně, nebo doplňky do kuchyně. Jinou kvalitní povlečení nebo dekorace do interiéru. Pro praktické maminky máme plátěné tašky na nákup.